بونوس:
200 هزار تومان
بونوس خوش آمد گویی
* فقط مشتریان جدید. 100٪ پاداش مسابقه + اولین واریز.
5,0 rating
5.0
اعمال شرایط و ضوابط
فقط مشتریان جدید

بونوس:
200 هزار تومان
بونوس خوش آمد گویی
* فقط مشتریان جدید. 100٪ پاداش مسابقه + اولین واریز.
4,8 rating
4.8
اعمال شرایط و ضوابط
فقط مشتریان جدید

بازی مونوپولی

مونوپولی یک بازی فکری است که هم اکنون توسط Hasbro منتشر می شود. این بازی یکی از بازی های پرهیجان است که می توانند ساعت ها شما را مشغول کند. برای برنده شدن در این بازی فاکتورهای زیادی از قبیل شانس، قدرت چانه زنی، آینده نگری، ریسک پذیری و… لازم است.

با بازی مونوپولی شما متوجه می شوید که راه پول درآوردن به دست آوردن انحصار است. در اصل کلمه مونوپولی نیز به معنای انحصار است. نویسنده به نام الیزابت لیز مگی در سال 1904 بازی به نام لندلورد ساخت و مونوپولی اصلاح شده و دستکاری شده جزئی آن است.

در این بازی ، بازیکنان دو تاس شش وجهی می چرخانند تا در صفحه بازی حرکت کنند ، با خرید و فروش املاک و توسعه آنها با خانه ها و هتل ها بازی خود را به سمت برد پیش می برند.
پول نیز می تواند از طریق کارت های Chance و Community Chest و میادین مالیات بدست بیاید یا از دست برود. بازیکنان می توانند در مواقعی در زندان به سر ببرند، تا زمانی که یکی از چندین شرط آزادی را نداشته باشند نمی توانند از آنجا آزاد شوند.

این بازی دارای قوانین داخلی بی شماری است ، و صدها نسخه مختلف وجود دارد ، که بهتر است زمانی که تازه کار هستید فقط با قوانین رسمی آن بازی کنید. انحصار آن با داشتن مجوز محلی در بیش از 103 کشور و چاپ به بیش از 37 زبان به بخشی از فرهنگ عامه بین المللی تبدیل شده است.

بازی مونوپولی (Monopoly) یک بازی قدیمی پرطرفدار است که در بین جمع صمیمی خانواده و دورهمی دوستانه بسیار رواج دارد ، این بازی مناسب اکثر مقاطع سنی می باشد. برای اکثر افراد قوانین این بازی پیچیده و سخت به نظر می رسد و با تغییر قوانین توسط افراد مختلف هم هر روز پیچیده تر از قبل دیده می شود. اما با تکرار و تمرین می توانید بهتر پیشروی می کنید.

اجزاء مورد نیاز برای بازی

یک تخته اصلی بازی
دو تاس
نشانه برای هر بازیکن
32 خانه و 12 هتل
16 کارت Chance و 16 کارت Chest Community
28 کارت عنوان سند برای هر ملک
پول

چیدمان

تخته را روی یک میز قرار دهید.صفحه‌ی اصلی مونوپولی را باز کنید و آن را روی تخته قرار دهید و فضای کافی را برای هر بازیکن در نظر بگیرید.

کارت های Chance و Community Chest در فضاهای اختصاص داده شده روی صفحه رو به پایین هستند. هر بازیکن هنگام بازی در اطراف تخته یک نماد برای نمایندگی از خودش انتخاب می کند. بین هر بازیکن 1500 دلار به شرح زیر تقسیم می شود:

در نسخه خارجی بازی مونوپلی در به صورت زیر است:
2 تا 500 500 دلار ، 2 تا100 100 دلار ، 2 تا 50 50 دلار ، 6 تا 20 20 دلار ، 5 تا 10 10 دلار ، 5تا 5 5 دلار و 5تا 1 1 دلار.

بانک و بانکدار

شخصی را به عنوان بانکدار انتخاب کنید این شخص مسئولیت تمام دارایی های موجود در بازی را بر عهده دارد. اگر این شخص نیز وارد بازی شود و بازی کند ، پس باید سرمایه شخصی خود را از سرمایه بانک جدا نگه دارد تا در روند بازی مشکل پیش نیاید.

انتخاب مهره‌ی بازی: انتخاب مهره صرفا جهت پیش رفتن اصول بازی است و هیچ تاثیری بر روی روند بازی و برد و باخت ندارد و تمامی مهره ها یکسان است.

امکان اجرای بازی مونوپولی با دو الی هشت نفر امکان‌پذیر است؛ تعداد بازیکنان باید معقول باشد و بیشتر و کمتر بودن بازیکن ها مزایا و هم معایبی به همراه دارد.

اجرای بازی توسط دو نفر معمولا ایده ال نمی باشد، در شروع بازی، برای هر بازیکن اتفاقات یکسان می افتد و باعث می شود بازی طولانی تر از آن چه باید باشد می شود. ایده آل ترین حالت بازی تعداد نفرات 3الی 5 نفر می باشد، که کاملا روند بازی عادلانه و طبق شانس و چرخشی پیش می رود.

تعیین نوبت بازیکنان

بعد از اینکه پرتاب تاس، انجام شد هر بازیکنی که بیشترین مقدار تاس را بدست آورد شروع کننده‌ی بازی خواهد بود، بعد از تعیین نوبت دست های بعدی طبق عقربه ساعت پیش می رود.

خانه مهره شما:

خانه‌هایی که در بازی مونوپولی وجود دارند هرکدام معنی مختلفی دارند و اکثر آن‌ها دارای ویژگی‌ هستند و می‌توانید نسبت به خرید یا پرداخت اجاره‌ی آن‌ها اقدام کنید.
ولی در مواردی بعضی از آن‌ها به بازیکن ها هشدار برداشت کارت، مبلغ، یا به زندان رفتن را می دهند. وقتی که در شرایط خرید خانه قرار گرفتید حتما به رنگ خانه توجه داشته باشید که بعدا طبق آن پیش بروید. وقتی که بر روی یک خانه بدون مالک قرار گرفتید سعی کنید که آن خانه را بخرید.

اگر شما قصد خرید نداشتید طبق قانون این ملک به حراج گذاشته می شود. در چنین شرایطی بانکدار باید اوضاع را تحت کنترل قرار دهد و سریعا حراجی را اعلام کند که در این شرایط حتی شما نیز می توانید این خانه را با قیمت پایین تر بخرید. زمانی که شما بر روی یک خانه قرار می کیرید که مالکیت آن برای شخص دیگری است باید اجاره تعیین شده را پرداخت کنید.

خانه های انحصاری خود را داشته باشید تا سایر بازیکنان را شکست دهید، این خانه همان خانه هایی هستند که از یک رنگ یکسان هستند کسانی که دارای انحصار هستند می توانند اجاره بیشتری دریافت کنند. در زمین های انحصار خودتان ساختمان سازی کنید و بعد از اینکه چهار ساختمان ساختید اقدام به ساخت هتل کنید.

وقتی روی ملکی می روید که متعلق به بازیکن دیگری است ، مالک طبق لیست چاپ شده در کارت Title Deed از شما اجاره می گیرد.
نگه داشتن همه کارت های Title Deed در یک گروه رنگی یک مزیت است.
داشتن خانه یا هتل در ملک مزیت بیشتری دارد زیرا در این صورت اجاره بها بسیار بیشتر می شود.

توجه: اگر قبل از اینکه بازیکن بعدی تاس خود را بریزد ، مالک نمی تواند اجاره را جمع کند.

بانک این بازی دارای موارد زیر است:

بانک حقوق و پاداش پرداخت می کند. بانک کلیه مالیات ها ، جریمه ها ، وام ها و سودها و قیمت تمام املاکی را که می فروشد و حراج می گیرد ، جمع می کند.

هدف بازی

از طریق خرید ، اجاره و فروش دارایی به ثروتمندترین بازیکن تبدیل شوید و بازیکنان دیگر را به ورشکستگی وادار کنید. بهترین قسمت بازی قرارگرفتن در روی خانه Go می باشد، هر بار که از این خانه عبور کنید و یا روی آن باشید 200 دلار پاداش خواهید گرفت با گرفتن این 200 دلار ها می توانید به راحتی پس انداز کنید.

براساس قوانین دقیق بازی، با عبور یا قرار گرفتن در خانه‌ی GO، باید 200دلار دریافت کنید اما بعضی تیم ها این قانون را تغییر داده اند و فقط اگر روی آن خانه قرار بگیرید 200دلار را می دهند در هر صورت این کار باعث طولانی شدن بازی می شود.

قرار گرفتن روی خانه chance و chest

این خانه ها دارای کارت هایی هستند که دارای ویژگی‌های خاصی هستند و می‌توانند باعث کسب پول یا از دست دادن پول شما شده، وی ا شما را به خانه‌ی دیگری هدایت کنند یا حتی شما را به زندان هدایت کند؛ اما یکی از بهترین کارت‌های Chance یا Community Chest، کارت «آزادی از زندان» می باشد.

زندان در مونوپولی:  زمانی که زندانی می شوید حرکت شما محدود می شود ولی می توانید اجاره خانه هایتان را دریافت کنید،در حراجی های مختلف شرکت کنید. در صورتی که وارد زندان شوید حتی اگر از خانه «گو» عبور کنید 200دلار دریافت نخواهید کرد و تا زمانی که آزاد شوید باید بازی ساده را پیش ببرید. حواستان باشد که وقتی بیش از سه بار تاس دبل متوالی بیندازید باز هم راهی زندانی شدن هستید.

پارکینگ رایگان

این مورد یک مکان استراحت “رایگان” است ، بنابراین بازیکنی که روی آن فرود می آید هیچ نوع پول ، دارایی ، پاداش یا جریمه ای دریافت نمی کند. سعی کنید از آمدن به اینجا در اوایل بازی خودداری کنید ، اما بعداً این مورد در بازی می تواند یک هدف عالی باشد.

معامله با سایر بازیکن ها

تجارت با سایر بازیکنان نیز از عواملی است که باید دقت بالایی داشته باشید و از طریق این موضوع می توانید در مکان هایی که تحت انحصار شما است اقدام به ساخت ساختمان و هتل نمایید. در شرایطی بازیکنان به یکدیگر قرض می دهند تا به دنبال گرفتن وام از بانک نشوند.

جهت جلوگیری از طولانی شدن بازی برای موارد مختلف مبلغ، اجاره، یا جایزه تعیین نکنید. در شرایطی برای جذاب شدن و سرگرم شدن بیشتر بازیکنان برای کسانی که در پارکینگ های آزاد قرار می‌گیرند اجاره تعیین می شود که این موضوع تاثیری در جذابیت بازی ندارد و بازیکنان را به دلیل طولانی شدن زمان بازی کلافه می کند.

گرو گذاشتن سند برای گرفتن وام از بانک

در صورتی که پول کافی برای اجاره ملک دیگر یا خرید آن ندارید می توانید سند خود را گرو بگذارید در چنین شرایطی علاوه بر پولی که از بانک وام گرفته اید باید ده درصد نیز بهره وام را پرداخت کنید. تا زمانی که سند شما در گرو بانک است دیگر نمی توانید از ملک خود اجاره بگیرید.

گرو گذاری سند ملک در بانک هم مزایا و هم معایبی دارد

طبیعتا اینکه شما با برنامه ریزی صحیح ده درصد بهره به بانک دهید ولی در تجارت و خرید و فروش سود بیشتری از پولی که وام گرفته اید بدست آورید خیلی بهتر از این است که ملک خود را با قیمت پایین به حراج بگذارید. اما فقط برای کارهای تجاری این وام را بردارید و ریسک ‌نکنید.

ورشکست شدن در بازی

در صورتی که شما نتوانید پولی را که از بانک به عنوان وام گرفته اید پس دهید ورشکست حساب می شوید و دارایی های شما در مواقعی که بازیکنان تصمیم بگیرند به حراج و در قوانین اصلی به یکی از بازیکنان که باعث ورشکستگی شما شده است تعلق پیدا می کند که برخلاف قانون اصلی بهتر است به حراج گذاشته شود.

باید ها و نباید های بازی فکری مونوپولی

کارت های بازی را بشناسید: شانزده کارت chance وchest وجود دارد که هر کدام به شما پاداش یا مجازاتی می دهد.

به احتمالات مختلف دقت کنید: دقت به احتمالات باعث می شود شما روند بازی را کمی تا قسمتی حدس بزنید و بر اساس شرایط از موقعیت های مختلف استفاده کنید.

هرچه سریعتر خرید ملک را انجام دهید به نفع شماست در اوایل بازی به هر طریقی به خرید ملک های بیشتر بپردازید تا در طول بازی اجاره های بیشتری دریافت کنید خانه های انحصاری داشته باشید و ساختمان و هتل بسازید همانطور که توضیح دادیم انحصاری کردن املاک شما را چندین مرحله پیش خواهد برد.

برای اینکه بتوانید رقبا را محدود کنید و قبل از اینکه آنها شما را مسدود کنند شما راه خرید آن ها را مسدود کنید از مناطق Mediterranean و Baltic شروع کنید که هزینه‌ی خرید پایینی دارند. از هر رنگ یک ملک داشته باشید و گسترش دهید تا دیگران نتوانند خانه ها را انحصاری کنند.

از شرکت های خدماتی که ارزش چندانی ندارند ملک نخرید برای مواقع خاص همیشه مقداری پول داشته باشید تا اگر راهی زندان شدید آزاد شوید و یا با دست خالس مجبور به گرفتن وام از بانک نشوید که اگر پول را نتوانید پس بدهید باعث ورشکستگی شما خواهد شد.

یک انتقاد رایج از بازی مونوپولی این است که اگرچه شرایط خاتمه بازی را به دقت تعریف کرده است ، اما رسیدن به پایان بازی ممکن است زمان نامحدودی طول بکشد. به نقل از ادوارد پی. پارکر ، رئیس سابق برادران پارکر ، “ما همیشه احساس می کردیم که چهل و پنج دقیقه طول مدت یک دوره از بازی است ، اما مونوپولی می تواند ساعتها ادامه یابد.

و در نهایت جز خستگی چیزی سراغتان نیاید و دلزده شوید تا جایی که امکان دارد باید طول مدت بازی را کوتاه کنید. هاسبرو اظهار داشت که طولانی ترین بازی Monopoly تا به حال 70 روز به طول انجامیده است. پس قبل از شروع بازی به دقت آموزش بازی ، قوانین رسمی و محلی، شرایط مختلف آن را مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید چون اگر علاقه شما به این بازی بالا باشد قطعا لذت خواهید برد و اگرنه بالعکس.

حتما ببینید

راهنمای انواع شرط های هندیکاپ آسیایی در شرط بندی های ورزشی

راهنمای انواع شرط های هندیکاپ آسیایی در شرط بندی های ورزشی

راهنمای انواع شرط های هندیکاپ آسیایی در شرط بندی های ورزشی – شرط بندی آسیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *