بونوس:
200 هزار تومان
بونوس خوش آمد گویی
* فقط مشتریان جدید. 100٪ پاداش مسابقه + اولین واریز.
5,0 rating
5.0
اعمال شرایط و ضوابط
فقط مشتریان جدید

بونوس:
200 هزار تومان
بونوس خوش آمد گویی
* فقط مشتریان جدید. 100٪ پاداش مسابقه + اولین واریز.
4,8 rating
4.8
اعمال شرایط و ضوابط
فقط مشتریان جدید

آموزش بازی تخته نرد و قوانین کلی بازی تخته نرد

آموزش بازی تخته نرد

آموزش بازی تخته نرد : بازی تخته نرد از بازی های سنتی ایرانی است که در هر خانواده ی ایرانی حداقل یک نفر هست که به آن علاقه داشته باشد. از قدیم همه ی ما به خاطر داریم که پدربزرگ ها در جمع های خانوادگی ساعت های زیادی را به بازی کردن تخته می گذراندند. در این مقاله نیم نگاهی به تاریخچه تخته نرد، قوانین و شیوه ی بازی و در نهایت ترفند های حرفه ای بازی می اندازیم. برای شناخت بیشتر آموزش بازی تخته نرد ادامه این مطلب با شرط وین همراه باشید.

ورود + ثبت نام در بازی تخته نرد

بازی انفجار

تاریخچه بازی تخته نرد

تاریخچه بازی تخته نرد

برخی معتقدند تخته نرد بازی ایرانی است اما در حقیقت تا چندی پیش شواهد نشان می داد قدمت این بازی به 5 هزار سال قبل و به عراق بر میگردد. اولین تاس های بازی تخته نرد که از استخوان درست شده بودند در سرزمین عراق کنونی یافت شده بودند. اما در سال 2004 بقایای قدیمی ترین تخته نرد یافت شده در شهر سوخته ایران مربوط به 3 هزار سال قبل از مسیح پیدا شد. تفاوتی ندارد که این بازی برای ترکیه، عراق یا ایران باشد. نکته ی مهم این است که این بازی قدیمی هنوز هم طرفدارهای فراوانی در سرتاسر جهان دارد.

 

انواع مختلف بازی تخته نرد

انواع مختلف بازی تخته نرد

برخلاف باور اکثریت کاربران، بازی تخته نرد بیشتر از یک حالت دارد. در حقیقت می توان گفت که انواع بازی تخته نرد بیشتر از پنجاه مورد است ! اما محبوب ترین حالت بازی همان حالتیست که اکثریت ما با آن آشنایی داریم.

ورود + ثبت نام در بازی تخته نرد

بازی انفجار

وسایل بازی تخته نرد

وسایل بازی تخته نرد

بازی تخته نرد به چیزی بیشتر از یک برد، دو تاس و 30 مهره نیاز ندارد. در این بازی دو نفره هر بازیکن داری 15 مهره است که به شیوه ی مخصوص روی برد چیده می شوند. البته سایت های فراوانی امروزه بازی تخت نرد را به صورت آنلاین و به صورت دو نفره در اختیار کاربران گذاشته اند که در آن حالت شما به یک کامپیوتر یا موبایل و اینترنت نیاز دارید. یکی از معتبرترین سایت هایی که این بازی را ارائه می کنند سایت پین باهیس است که بازیکنان همچنین می توانند از این بازی کسب درآمد نیز کنند.

 

قوانین کلی بازی تخته نرد

قوانین کلی بازی تخته نرد

هدف اصلی بازی برای هر بازیکن این است که زودتر از حریف خود مهره ها را در خانه جمع کند و در نهایت از برد خارج کند. بازی به صورت نوبتی انجام می شود و در حقیقت جایزه ی دوباره تاس ریختن در این بازی وجود ندارد.

ورود + ثبت نام در بازی تخته نرد

بازی انفجار

تعیین شروع کننده ی بازی تخته نرد

تعیین شروع کننده ی بازی تخته نرد

در ابتدای بازی با ریختن نفری یک تاس، شروع کننده ی بازی مشخص می شود. این مرحله تفاوقی است و بازیکنان می توانند با هم توافق کنند که تاس کمتر شروع کننده ی بازی است یا تاس بیشتر. در نهایت قانون بعدی توافقی این است که بازیکن شروع کننده می تواند همان تاسی که در مرحله ی قبل رو شده است را به عنوان نوبت اول بازی کند یا باید دوباره تاس بریزد. در نهایت با مشخص شدن شروع کننده ی بازی، با ریختن تاس بازی آغاز می شود.

 

ساختار برد بازی تخته نرد

ساختار برد بازی تخته نرد

همانطور که گفته شد هر بازیکن دارای 15 مهره است که باید زودتر از حریف آن ها را به قسمت سمت چپ و پایین برد که همان “خانه” است برساند. صفحه ی تخته نرد دارای 4 قسمت است که هر کدام از این قسمت ها شامل 6 محل برای قرار گرفتن مهره ها هستند.

 

قوانین تاس

قوانین تاس

هر نوبت با ریختن دو تاس همزمان انجام می شود. عدد روی تاس نشان دهنده ی تعداد خانه هایی است که بازیکن می تواند مهره های خود را حرکت دهد. بازیکن می تواند هر دو تاس را روی یک مهره استفاده کند یا آن ها را جدا از هم استفاده کند. قانون کلی تاس به این گونه است که اگر بازی کردن تاس با عدد کوچکتر باعث شود که بازیکن نتواند تاس با عدد بزرگتر را بازی کند (یعنی مهره هایش به گونه ای باشند که همه ی مسیرهای استفاده از تاس بزرگتر بلاک باشند) بازیکن موظف است اول تاس بزرگتر را بازی کند.

 

قانون جفت

جفت آوردن در تخته نرد به معنی این است که هر دو تاس یک عدد را نشان دهند. در این حالت بازیکن به جای جمع اعداد روی تاس، باید دو برابر جمع اعداد را بازی کند. به عنوان مثال اگر بازیکن جفت 6 بیاورد، میتواند 4 بار 6 بازی کند. این قانون برای همه ی اعداد صدق می کند.

 

زدن حریف

هر مهره ای که به تنهایی در یک خانه باشد قابل زدن می باشد. بازیکنان باید همیشه سعی کنند که مهره های خود را دو تایی روی هم قرار دهند چون در این حالت خانه ی موردنظر اشغال می شود و بازیکن حریف نمی تواند مهره اش را در آن خانه بگذارد. لازم به ذکر است تعداد مهره هایی که می توانند روی هم در یک خانه قرار گیرند نامحدود است. به طور کلی اگر مهره ای تنها در یک خانه باشد و بازیکن حریف تاسی بیاورد که بتواند یکی از مهره هایش را در همان خانه قرار دهد، می تواند مهره ی حریف را بزند و مهره ی خودش را در آن خانه قرار دهد. مهره ای که زده می شود به خارج بازی می رود و بازیکنی که مهره اش زده شده است با ریختن تاس باید دوباره مهره را در خانه ی حریف بنشاند و تا وقتی که مهره ی زده شده داشته باشد نمیتواند هیچ کدام از مهره های دیگرش را تکان دهد. باید توجه کنیم که همانطور که اگر دو مهره روی هم باشند حریف نمی تواند مهره اش را در آن خانه قرار دهد، همچنین نمی تواند مهره اش را در آن خانه بنشاند. یعنی اگر بازیکنی که مهره اش زده شده است تاس جفت دو بیاورد ولی در خانه ی حریف شماره ی دو اشغال باشد، بازیکن نمی تواند هیچ بازی ای انجام دهد و نوبت دوباره به حریف می رسد. بسیاری از بازیکنان همیشه در تلاش هستند که همه ی خانه های خود را ببندند با حریف نتواند مهره ی زده شده ی خود را بنشاند. در این حالت هر 6 خانه ی حریف بلاک شده است و تفاوتی ندارد که چه تاسی آورده شود چون همه ی خانه ها بلاک است. این روند تا وقتی که بازیکن بتواند مهره اش را بنشاند ادامه دارد.

 

مشخص شدن برنده ی بازی تخته نرد

در نهایت هدف هر بازیکن این است که همه ی مهره هایش را در خانه ی خود جمع کند. پس از آن بازیکن می تواند با هر بار تاس ریختن به ازای شماره ی روی تاس مهره هایش را به بیرون از بازی منتقل کند یا به اصطلاح بخورد. هر بازیکنی که زودتر از حریف مهره های خود را تمام کند برنده ی بازی است و یک امتیاز دریافت می کند. بازی تا جایی ادامه پیدا میکند که یک بازیکن به امتیاز 5 برسد.

ورود + ثبت نام در بازی تخته نرد

بازی انفجار

قانون مارس شدن

اگر بازیکنی تمام مهره های خود را بخورد در حالی که بازیکن حریف هنوز حتی یک مهره هم نخورده است، به اصطلاح مارس می کند و به جای 1 امتیاز، دو امتیاز کسب می کند. این قانون یک حالت دیگر هم دارد که اگر بازیکنی تمام مهره های خود را بخورد در حالی که حریف هنوز حداقل یک مهره در خانه اش داشته باشد، برنده صاحب 3 امتیاز می شود.

 

جمع بندی

بازی تخته نرد با اینکه وابستگی زیادی به شانس و اعداد روی تاس دارد، اما استراتژی ها و تکنیک های فراوانی دارد که با هر بار بازی کردن بازیکن موارد جدیدی را یاد میگیرد. در سطح حرفه ای استراتژی های بسیار حرفه ای و پیچیده مورد استفاده قرار می گیرند که در یک مقاله ی دیگر به توضیح آن ها می پردازیم.

 

ورود + ثبت نام در بازی تخته نرد

بازی انفجار

 

💸💣 مقاله پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *